Upravljanje uređajima u Linux distribucijama je sastavni dio posla ne samo Linux sistem administratora, nego i običnog korisnika. Stoga je veoma bitno da znate na koji način izlistati aktivne uređaje u sklopu Linux distribucije, kako ih mountovati, te kako pravilno formatirati jedan USB u Linux-u upotrebom mkfs komande. U nastavku ovog članka, pročitajte kako formatirati USB upotrebom mkfs komande u Linux-u?
Kako izlistati aktivne uređaje u Linux-u?
Da bismo izlistali aktivne uređaje u Linux-u, koristimo komandu df. Komanda izgleda ovako.
Unosom u terminalu, komanda će prikazati sljedeće informacije o uređajima.
U komandi argument h će prikazati memoriju u MB, GB; dok T argument će prikazati tip uređaja. USB uređaj je prikazan na dnu kao /dev/sdb.
Kako mountavati USB upotrebom komande mount/umount?
Prije nego formatiramo USB, morate znati kako pravilno mountovati i demountavati uređaj sa sistema. Komanda mount će staviti USB uređaj u radno stanje sa adekvatnim direktorijem u sklopu kojeg je moguće pristupiti uređaju.
U ovoj slici, svi eksterni uređaji se mountuju u sklopu direktorija /media, dok je amar zapravo sam USB uređaj. Da bismo uređaj izbacili iz radnog stanja, koristimo komandu umount u ovom obliku.
Jednom kada se komanda izvrši, USB uređaj će biti isključen iz Linux distribucije. Ova se komanda koristi i u slučaju kada se uređaj formatira komandom mkfs, pa je prije samog formatiranja nužno da uređaj nije mountovan u svoj direktorij. Sada, pošto je uređaj unmountovan, možemo ga formatirati komandom mkfs. Cijela komanda izgleda ovako.
Ukoliko Vas zanima kako dati naziv USB uređaju koristeći terminal, onda za tu potrebu koristimo komandu e2label. Pošto je kod mene USB 16GB DataTraveler, koristeći komandu e2label, ja ću mu dati naziv ubuntuDisk. Cijela komanda izgleda ovako.
Nema komentara:
Objavi komentar